اخبار, مقالات

جوشکاری co2

جوشکاری co2

دستگاه جوش co2 چیست؟
یکی از بزرگترین مزیت های دستگاه جوش co2 همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد مستمر تغذیه شدن دستگاه جوشکاری میباشد. دستگاه جوش co2 نیازی به الکترود ندارد و توسط سیم جوش تغذیه میشود که همین موضوع میتواند روند جوشکاری را تا حد بسیار زیادی تسریع کند. حوضچه مذاب و قوس الکتریکی در دستگاه جوش co2 به راحتی قابل مشاهده میباشد که همین موضوع یک مزیت برای آن به حساب می آید. سیم جوشی که برای تغذیه در دستگاه جوش co2 به کار رفته است از قطر کمی برخوردار است که چگالی جریان را تا حد زیادی بالا میبرد. سرباره نیز در دستگاه جوش co2 حذف و یا بسیار کم شده که این موضوع نیز از مزیت های دستگاه به شمار میرود

مزایای جوش CO2 در تولید حفاظ
در صنعت تولید حفاظ جوش co2 یکی از بهترین روش های اتصال شاخه ها به یکدیگر می باشد زیرا همان طور که گفته شد در هرمتر حفاظ حدودا 200 نقطه اتصال وجود دارد و با استفاده از جوش co2 درصد ضعف در نقاط اتصال بسیار پایین می‌آید زیرا جوش co2 گل جوش ندارد و این مزیت به جوشکار این امکان را می‌دهد تا نقطه جوش های دقیق و سالم تری را ایجاد کند و در نتیجه نقاط ضعف جوش به حداقل می رسد.
از مزیت های دیگر نداشتن گل جوش در co2 برطرف کردن نیاز به فرزکاری می باشد که مشکلات کنده شدن رنگ بعد از رنگ کاری و به وجود آمدن زنگ آبه را مرتفع می سازد و همچنین در هنگام گرما و سرما و در مکان های مرطوب به دلیل نداشتن گل جوش قسمت های جوش خورده زنگ نمی زند و زنگ ابه پس نمی‌دهد و باعث افزایش استحکام و طول عمر حفاظ و زیبایی حفاظ و در نتیجه زیبایی بصری ساختمان می شود. از دیگر مزیت های جوش co2 می توان به نرم بودن این جوش اشاره داشت که بر اثر تکان‌های شدید به راحتی نمی‌توان نقاط جوش را از یکدیگر جدا نمود.

کاربرد دستگاه جوش co2 چیست؟
دستگاه جوش از تجهیزاتی در صنایع محسوب میشود که بدون آن امکان تولید وجود نخواهد داشت. درست است که عمده کاربرد دستگاه جوش co2 در صنایع میباشد اما از این دستگاه در برخی از کارگاه ها و همچنین آهنگری ها برای تولید برخی تجهیزات و وسایل نیز استفاده میشود. به طور مثال از دستگاه جوش co2 برای تولید محافظ شاخ گوزنی نیز استفاده میشود. این محافظ در ساختمان های مسکونی و بر سر در خانه ها زیاد دیده میشوند و جلوه بسیار زیبایی را در کنار حفاظت از ساختمان به وجود می آورند..


نکاتی راجع به استفاده صحیح از سیم جوش CO2
اندازه شیار قرقره کشنده وایر فیدر دستگاه جوش باید با قطر سیم جوش مصرفی همخوانی داشته باشد.

نازل ورودی انتهای تورچ جوشکاری دقیقاً در مقابل شیار قرقره کشنده جوش قرار گرفته باشد. ضمناً نوک این نازل تیز باشد، زیرا باعث آسیب زدن به سیم جوش می گردد.

کیفیت بالاتر جوشکاری co2
ضریب افزایش نفوذ گاز دی اکسید کربن یکی از مزایای آن است. به هنگام کار با گاز co2 لبشترین نفوذ جوش در فلز صورت می گیرد. در این صورت کیفیت جوشکاری به مراتب بالا رفته و نتیجه نهایی جوش بسیار رضایت بخش خواهد بود. جوشکاری ناقص به دلیل عدم اتصال مناسب قطعات یک مشکل جدی در جرفه آهنگری است. با توجه به میزان بالای نفوذ دی اکسید کربن نگرانی بابت اتصال بی کیفیت وجود ندارد. استفاده از لوازم ایمنی محافظ به هنگام جوشکاری با هر نوع گاز توصیه می شود. جوشکاری آرگون ، هیلوم یا دی اکسید کربن همگی با متصاعد شدن گاز همراه است. بحث ایمنی مهم ترین وظیفه در حوزه کاری است.

ایمنی جوشکاری co2
موقع استفاده از گازهای محافظ در خدمات جوشکاری حفظ نکات ایمنی ضروری است. استفاده از گاز دی اکسید کربن در عملیات جوشکاری کمترین احتمال خطر را به همراه دارد. کاهش جرقه خود عاملی در حفظ ایمنی محیط کار است. البته دقت داشته باشید که نمی توان از تولید گاز مونو اکسید کربن در فرایند جوشکاری پیشگیری کرد. افزایش این گاز در محیط های بسته می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. تنفس گاز مونو اکسید کربن به مقدار زیاد می تواند موجب خفگی و آسیب جدی به بدن شود. برای حل این مشکل حتما از ماسک تنفسی موقع جوشکاری در فضای بسته استفاده شود.

معایب جوش
یاز به نیروی تخصصی و با تجربه در امر جوشکاری
نیاز به برق صنعتی برای راه اندازی دستگاه جوش
هزینه‌های تعمیر و نگهداری بالا
جدا از بحث جوش که یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیر گذار به کیفیت حفاظ می‌باشد می‌توان به فاکتورهای دیگری مانند مهارت در جوشکاری و نحوه اتصال نیز اشاراتی داشت.

حفاظ با کیفیت تنها با استفاده از مواد اولیه مرغوب حاصل نمی‌شود بلکه از فاکتورهای حفاظ با کیفیت می‌توان به طراحی و نیروی کار متخصص نام برد.
میزان مهارت افراد جوشکار در هنگام ایجاد اتصالات بسیار مهم می‌باشد زیرا که مهمترین قسمت تولید حفاظ ایجاد اتصالات صحیح می‌باشد.
هنگامی که دو شاخه را به یکدیگر اتصال می دهیم از چهار جهت امکان ایجاد نقطه جوش (خال جوش) فراهم می آید و برای ایجاد استحکام در حفاظ حداقل دو نقطه جوش در هر اتصال لازم و ضروری می باشد که در بازار با نام جوش دو طرفه از آن نام برده می شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *